Úvod > Magazín > Stavba a rekonstrukce > Spotřebiče > Váš příští iPhone možná poběží na slunce

Váš příští iPhone možná poběží na slunce

Bude mít příští verze telefonu iPhone integrované solární dobíjení?
10.2.2014 redakce Ekobonus.cz Bude mít příští verze telefonu iPhone integrované solární dobíjení?

Apple, známý výrobce počítačů Mac, tabletů iPad a telefonů iPhone, se intenzivně zajímá o možnosti využití solární energie. Je možné, že už příští generace těchto zařízení se bude dobíjet ze slunce.

Už dnes Apple solární energii využívá. Slunce totiž pohání některá jeho datová centra v USA, kde běží například software pro nakupování hudby iTunes a jiné online služby. Přímo zařízení Apple ale zatím ještě energii ze slunce využívat nedokážou.

To by se mohlo změnit v průběhu následujících několika let. Apple si totiž už dlouhou dobu nechává patentovat nejrůznější technologie a návrhy využití solární energie v počítačích MacBook, telefonech iPhone, případně tabletech iPad.

ČTĚTE TAKÉ: 6 neuvěřitelných dobíječek pro váš mobil

Princip je takový, že například do zadní strany displeje notebooků MacBook se zabuduje tenkovrstvý solární článek. Jakmile notebook položíte na stůl nebo otevřete, článek promění dopadající sluneční záření na elektřinu kterou dobije baterie v notebooku. Podobně by mohlo fungovat i dobíjení baterií u tabletů nebo telefonů. 

Další nové patenty Apple pracují například s dotykovým ovládáním - nikoliv však displeje, ale právě jeho zadní strany. S notebookem by díky tomu bylo možné pracovat i v okamžiku, kdy by byl zavřený. Hlavní využití by ale zřejmě tato technologie našla u smartphonů a tabletů.

Podle některých analytiků se solární články objeví už v iPhone 6, někteří hádají, že až v iPhone 7. Šestá generace smartphonu iPhone by se mohla objevit ještě do konce letošního roku, možná už v jeho polovině. Zároveň s ním by mohly být na trh uvedeny i chytré hodiny iWatch u kterých se také spekuluje o solárním dobíjení.

Dlouhodobým cílem společnosti Apple je získávat energii pro všechny své továrny, kanceláře a datová centra z obnovitelných zdrojů energie. Tedy ze slunce, větru, vodních a geotermálních elektráren. V roce 2012 využíval Apple podle svých statistik obnovitelné zdroje ze 75 %.

Čtěte také

Obchod

O webu

Weby E.ON

Užitečné odkazy© E.ON Česká republika, s.r.o. 2015